Η Σέλτικ κέρδισε την πρώτη ντέρμπι της σεζόν στο «Ibrox» και προηγείται στο πρωτάθλημα!

Μια μεγάλη νίκη για την Σέλτικ! Οι «Κέλτες» κατάφεραν να φύγουν με τους τρεις βαθμούς από το πρώτο ντέρμπι της σεζόν, καθώς κέρδισαν την Ρέιντζερς με 1-0 στο γήπεδο «Ibrox», πηγαίνοντας στην πρώτη διακοπή ως πρωτοπόροι του πρωταθλήματος, με 4 βαθμούς προϊόντα από τη μεγάλη τους αντίπαλο!

Οι γηπεδούχοι μπορεί να νιώθουν αδικημένοι μετά την εικόνα που παρουσίασαν στο ματς. Στο 1ο λεπτό του αγώνα, οι Ρέιντζερς σκόραραν ένα γκολ που ακυρώθηκε μέσω VAR. Στο 28ο λεπτό, ο Κεμάρ Ρουφ βρήκε επίσης τα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε και πάλι μετά από έλεγχο. Τελικά, η Σέλτικ βρήκε το προβάδισμα με φοβερή αντεπίθεση και απίθανο πλασέ του Κιόγκο Φουρουχάσι στο 45+2′.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ρέιντζερς πίεσαν πολύ, αλλά απέτυχαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, αφήνοντας τον αγώνα με ήττα. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα τους σε 4 αγωνιστικές, μετά την ήττα τους με την Κλιμάρνοκ.