Η Σέλτικ επιστρέφει στην κορυφή με νίκη εναντίον της Νταντί

Η Σέλτικ επιστρέφει στην κορυφή με μια σημαντική νίκη! Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς κατάφερε να επικρατήσει 2-1 εκτός έδρας εναντίον της Νταντί, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς και προσπερνώντας την Ρέιντζερς, που είχε νικήσει επίσης με 2-1 τη Σεντ Μίρεν.

Η Σέλτικ ήταν κυρίαρχη στο πρώτο μέρος. Ξεκίνησε δυναμικά, δημιούργησε ευκαιρίες και μετέτρεψε την υπεροχή της σε προβάδισμα, ανοίγοντας το σκορ με τον Φόρεστ στο 30ο λεπτό (0-1). Η Νταντί είχε τη μοναδική της ευκαιρία στο 39’, αλλά ο ΜακΚάουαν δεν κατόρθωσε να σκοράρει.

Ο Σιλά στην αρχή του δευτέρου μέρους ήταν κοντά στο να ισοφαρίσει, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει και αυτό του στοίχισε καθώς ο Φόρεστ με το δεύτερο γκολ του στον αγώνα (67’) έκανε το σκορ 2-0 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η Νταντί αντέδρασε και μείωσε με τον Πορτάλες στο 74’ σε 2-1, όμως δεν κατάφερε να βρει το ισοπαλίας στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα.