Η Σέλτικ επικράτησε της Νταντί και κατακτά την κορυφή – Νέα ήττα για την Αμπερντίν!

Η Σέλτικ είχε ένα εύκολο απόγευμα αντιμετωπίζοντας την Νταντί, καθώς επικράτησε με 3-0 και παρέμεινε στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος από την πέμπτη αγωνιστική.

Το γεγονός αυτό οφείλεται επίσης στην ήττα που υπέστη η Μάδεργουελ από τη Σεντ Μίρεν με σκορ 0-1, η οποία την έβαλε στη δεύτερη θέση, ενώ η αντίπαλος Ρέιντζερς έχει ήδη υποστεί δύο ήττες και έχει 9 βαθμούς, έναντι 13 της Σέλτικ.

Στον αγώνα, ο Τέρνμπουλ πέτυχε το πρώτο γκολ λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (51′), ενώ ο Φουρουχάσι διπλασίασε τα γκολ για την ομάδα του στο 2-0, 12 λεπτά αργότερα. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε από τον Ο’ Ράιλι στο 67′.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Χαρτς επικράτησε 2-0 της Αμπερντίν, ενώ η ομάδα αυτή δεν έχει καταφέρει ακόμη να πετύχει την πρώτη της νίκη και βρίσκεται στην προτελευταία θέση. Από την άλλη πλευρά, οι αγώνες Κιλμάρνοκ-Χιμπέρνιαν και Ρος Κάουντι-Λίβινγκστον έληξαν ισόπαλοι με σκορ 2-2 και 1-1 αντίστοιχα.