Η Σέλτικ επικράτησε με σκορ 4-1 της Χαρτς στο Εδιμβούργο

Η Σέλτικ συνέχισε τον εντυπωσιακό της πορεία και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας μετά την επικράτησή της εκτός έδρας επί της Χαρτς με 4-1 για την 9η αγωνιστική της Premiership στη Σκωτία. Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο, αφήνοντας τους γηπεδούχους στη 4η θέση.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε δυναμικά για την Σέλτικ, αφού ήδη στο 4ο λεπτό ο Ο’ Ράιλι άνοιξε το σκορ. Στο 24′, ο Μαέντα διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του με ένα όμορφο τελείωμα, κάνοντας το 2-0 με το οποίο κλείστηκε η πρώτη περίοδος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σέλτικ κέρδισε πέναλτι, το οποίο όμως αστόχησε ο Φουρουχάσι. Όμως, λίγα λεπτά αργότερα, ο Ιάπωνας αμυντικός είχε την ευκαιρία να εκτελέσει άλλη μια φορά το πέναλτι και αυτή τη φορά δεν το απέκτησε, αυξάνοντας το προβάδισμα της ομάδας του σε 3-0.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν το σκορ στο 64ο λεπτό με τον Σάκλαντ, αλλά η Σέλτικ ολοκλήρωσε την υποχρέωσή της με τον Ιβάτα να πετυχαίνει ένα όμορφο γκολ στο 81ο λεπτό, οριστικοποιώντας το τελικό 4-1.