Η Πόρτο παραμένει πρώτη και περιμένει συντροφιά

Στο πρώτο ματς της πέμπτης αγωνιστικής της Primeira Liga, η Πόρτο εκτέλεσε το καθήκον της και επικράτησε με 1-0 της Εστρέλα στην Αμαδόρα. Μετά από αυτή τη νίκη, η ομάδα βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας και αναμένει τα αποτελέσματα των αγώνων της Σπόρτινγκ Λισαβόνας με τη Μορεϊρένσε και τη Μποαβίστα με την Τσάβες, για να δει αν θα έχει συντρόφους στην πρώτη θέση. Παράλληλα, η νίκη αυτή της δίνει και την απαραίτητη ψυχολογία για τον πρώτο αγώνα του Champions League εναντίον της Σαχτάρ Ντόνετσκ την ερχόμενη Τρίτη.

Από την άλλη πλευρά, η Εστρέλα παραμένει κοντά στις τελευταίες θέσεις του πίνακα, μετά το αποτέλεσμα αυτό. Οι παίκτες του Σέρτζιο Κονσεϊσάο είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να σκοράρουν με τον Ταρεμί στο 29′. Στην επανάληψη, υπέστησαν κάποια πίεση, αλλά δεν αντιμετώπισαν σοβαρό κίνδυνο και ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις που κατάφεραν να κάνουν.