Η Παρί πέρασε στη φάση των «16» από τη Γερμανία, η Μίλαν έστειλε τη Νιούκαστλ σπίτι της με μεγάλη ανατροπή!

Ο 6ος όμιλος του φετινού Champions League παρέμεινε ζωντανός μέχρι το τέλος της 6ης αγωνιστικής, με ανατροπές στα τελευταία λεπτά!

Η Παρί Σεν Ζερμέν τελικά κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από τη συναρπαστική εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Ντόρτμουντ, εξασφαλίζοντας την πρόκριση της στη φάση των «16». Την τρίτη θέση που οδηγεί στο Europa League κατέκτησε η Μίλαν που επικράτησε με 1-2 της Νιούκαστλ στο «St. James’ Park». Συνεπώς, η Ντόρτμουντ, η οποία απειλούσε πρώτη, θα συνεχίσει στο Europa League.

Στο παιχνίδι της Βεστφαλίας, η Ντόρτμουντ ανοίγει το σκορ στο 51’, ενώ η Παρί ισοφαρίζει στο 56’. Παρά τις προσπάθειες της Παρί, το γκολ του Εμπαπέ στο 74’ ακυρώνεται μέσω VAR ως οριακό οφσάιντ. Μέχρι το τέλος, η Νιούκαστλ πίεσε, αλλά η Μίλαν κατάφερε τη νίκη και την πρόκρισή της με 1-2.

Στην Αγγλία, η Νιούκαστλ μπήκε δυναμικά, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η Μίλαν ανέβασε ρυθμό, ισοφαρίζοντας στο 59’ και τελικά νικώντας με 1-2.