Η Παρί κυρίαρχησε εναντίον της Μπουργκ και πλησιάζει στην κούπα!

Η επιβεβαίωση της δυνατής απόδοσης από την Παρί! Η ομάδα από το Παρίσι επικράτησε με σκορ 77-64 εναντίον της Μπουργκ στο πρώτο παιχνίδι των τελικών του Eurocup και βρίσκεται μια νίκη μακριά από το τρόπαιο και την είσοδο στην Ευρωλίγκα της επόμενης σεζόν.

Τώρα, η ομάδα της Παρί θα πρέπει να κερδίσει εκτός έδρας την Παρασκευή (12/04, 20:30) για να κατακτήσει τον τίτλο, διαφορετικά η σειρά θα μεταφερθεί σε τρίτο και τελευταίο παιχνίδι στο Παρίσι (15/04).

Από το πρώτο δεκάλεπτο, η Παρί επέβαλε τον ρυθμό της και δείχνει αποφασισμένη να αποδείξει τον τίτλο του φαβορί. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 23-11 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 31 πόντους στο δεύτερο, φτάνοντας στο 54-31 μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μισό, η Παρί μειώνει την ένταση στην επίθεση σε σχέση με την έναρξη, αλλά η απόσταση από την Μπουργκ ήταν μεγάλη, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μην καταφέρουν να ανταγωνιστούν.

Ο κορυφαίος των νικητών ήταν ο MVP του Eυροcup, Τζέι Σορτς, με 15 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο Ναντίρ Ιφί και ο Σεμπαστιάν Ερέρα πρόσθεσαν 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπουργκ ξεχώρισε ο νεαρός Ζακαρί Ρισασέ με 11 πόντους.

Τελικά σκορ ανά περίοδο: 23-11, 54-31, 65-43, 71-48, 77-64

Κάντε κλικ εδώ για να δείτε αναλυτικά στατιστικά του ματς.

Πηγή: Twitter