Η Παρί επικράτησε ξανά των Λονδίνων Λάιονς και προκρίθηκε στον τελικό του Eurocup!

Μετά τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της επί των Λονδίνων Λάιονς, η Παρί κατάφερε να προκριθεί στον μεγάλο τελικό του φετινού Eurocup! Η γαλλική ομάδα επικράτησε με σκορ 93-85 εκτός έδρας, στο Λονδίνο, εξασφαλίζοντας τη θέση της στον τελικό. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή ανάμεσα σε Μπουργκ και Μπεσίκτας, ο οποίος θα προκύψει μετά από το τρίτο παιχνίδι.

Στη νίκη της Παρί, ξεχώρισαν οι παίκτες Σόρτς (21π), Ερέρα (13π), Χίφι (13π) και Μάλκολμ (10π, 5 ριμπ), ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μόργκαν (25π) και Τέιλορ (17π).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ισχυρή είσοδο στο παιχνίδι, έχοντας προβάδισμα 8 πόντων (16-8) στην πρώτη περίοδο, αλλά οι Λονδίνο Λάιονς αντέδρασαν μειώνοντας σε 19-21. Αργότερα, προηγήθηκαν με 41-34 και κατέληξαν να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων (45-39). Η αναμέτρηση διατηρήθηκε αμφίρροπη στον τρίτο χρόνο, χωρίς να υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων. Τελικά, η Παρί επιτάχυνε στο τέταρτο δεκάλεπτο κατακτώντας μια άνετη νίκη με 93-85!

Τα Δεκάλεπτα: 19-21, 45-39, 64-66, 85-93