Η Παρί απάντησε με τριάρα

Η Παρί αντέδρασε με μεγάλη επιτυχία και πέτυχε μια εντυπωσιακή νίκη με 3-1 εκτός έδρας απέναντι στην Ρεν, επιστρέφοντας έτσι στις νίκες μετά από ένα δύσκολο διάστημα. Μετά το βαρύ ήττα 4-1 από τη Νιούκαστλ στο Champions League και το άδειο 0-0 κόντρα στην Κλερμό στο πρωτάθλημα, η Παρί ήταν αποφασισμένη να επανέλθει ισχυρά.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 32ο λεπτό, με τον Βιτίνια να εκτελεί ένα φανταστικό σουτ από τα όρια της περιοχής. Ακολούθησε ο Χακίμι στο 36′, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μια όμορφη ασίστ του Ζαΐρ-Εμερί και πέτυχε ένα γκολ με κεφαλιά από κοντά. Ο Γκουιρί μείωσε στο 56′ με μια κεφαλιά, αλλά η χαρά της Ρεν δεν διήρκεσε πολύ, καθώς ο Κόλο Μουανί σκόραρε το τρίτο γκολ για την Παρί με ένα εξαιρετικό πλασέ από κοντά, μόλις τρία λεπτά αργότερα.

Η Παρί Σεν Ζερμέν θα μπορούσε να πραγματοποιήσει μια ακόμα μεγαλύτερη νίκη, καθώς ο Εμπαπέ αστόχησε σε κενή εστία στο 86′, αφού είχε ήδη περάσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Παρακάτω παρουσιάζεται η αναλυτική αναφορά των αποτελεσμάτων της 8ης αγωνιστικής:

• Παρασκευή 6/10: Στρασβούργο-Ναντ 1-2 (90’+2′ Σαχί-50′ Ρεγκις, 58′ Ματουσαμί)
  • Σάββατο 7/10: Μετς-Νις 0-1 (14′ Μπουνταουί)
  • Ρεμς-Μονακό 1-3 (57′ πέν. Τέουμα – 42′ Γιακόμπς, 46′ Μπαλόγκουν, 49′ Μπεν Γεντέρ)
  • Κυριακή 8/10: Μαρσέιγ-Χάβρη 3-0 (18′ αυτ. Σανγκαντέ, 21′ Ομπαμεγιάνγκ, 84′ Σαρ)
  • Μπρεστ-Τουλούζ 1-1 (90’+3′ Σατριάνο-27′ Μαγκρί)
  • Λιόν-Λοριάν 3-3 (21′ Νουάμα, 22′,41, Λακαζέτ-16′, 54′ Κρουπί, 79′ Γιονγκβά)
  • Μονπελιέ-Κλερμόν 4-2 (16′,76′ Αλ Τάμαρι, 31′,48′ Σαβανιέ-26′ Μανίν, 45′ Κονατέ)
  • Λανς-Λιλ 1-1 (70′ Μασάδο-45′ Αντρέ)
  • Ρεν-Παρί Σεν Ζερμέν 1-3 (56′ Γκουιρί – 32′ Βιτίνια, 36′ Χακιμί, 58′ Κολό Μουανί)