Η παλιά παρέα ενώνεται: Ο Σουάρες κάνει ντεμπούτο με την Ίντερ Μαϊάμι (φωτογραφίες)

Ο Λουίς Σουάρες είχε έναν ήσυχο πρώτο αγώνα με την πρώην συμπαίκτη του στη Μπαρτσελόνα, Λιονέλ Μέσι, στην ισοπαλία 0-0 της Ίντερ Μαϊάμι με την εθνική ομάδα του Ελ Σαλβαδόρ, στα πλαίσια της προετοιμασίας.

Ο 36χρονος Σουάρες, που μετακόμισε στην Ίντερ Μαϊάμι από τη Γκρέμιο πρόσφατα, παίχτηκε στη θέση του επιθετικού δίπλα στον Αργεντινό σούπερ σταρ στο στάδιο «Cuscatlan» στο Σαν Σαλβαδόρ. Ο Σουάρες, ο Μέσι και οι πρώην συμπαίκτες τους στη Μπαρτσελόνα, Σέρχιο Μπουσκέτς και Τζόρντι Άλμπα, αντικαταστάθηκαν στο ημίχρονο.

Ο οκτάκις νικητής της «Χρυσής Μπάλας» σχεδόν σκόραρε στο 36ο λεπτό, αλλά ο τερματοφύλακας του Σαλβαδόρ, Μάριο Μαρτίνεθ, τον απέτρεψε.

Η ομάδα του Ελ Σαλβαδόρ ήταν κοντά στο να πάρει τη νίκη στο 83ο λεπτό, αλλά η κεφαλιά του Στίβεν Βάσκεθ βρήκε το δοκάρι. Αυτός ήταν ο πρώτος αγώνας φιλικών για την Ίντερ Μαϊάμι, που ετοιμάζεται για τη νέα σεζόν του MLS εναντίον της Ρεάλ Σολτ Λέικ στις 21 Φεβρουαρίου.

Η ομάδα θα αντιμετωπίσει την Ντάλας FC σε φιλικό τη Δευτέρα και έπειτα θα ταξιδέψει στη Σαουδική Αραβία για έναν αγώνα με την Αλ-Χιλάλ στις 29 Ιανουαρίου.

Στη συνέχεια, θα αντιμετωπίσουν την Αλ Νασρ στις 1η Φεβρουαρίου, η οποία θα δώσει την ευκαιρία στον Μέσι να παίξει ενάντια στον παλιό του αντίπαλο, Κριστιάνο Ρονάλντο.

Έπειτα, η ομάδα θα ταξιδέψει στην Ασία για φιλικούς αγώνες με ομάδα από το Χονγκ Κονγκ στις 4 Φεβρουαρίου, πριν αντιμετρηθεί με τους Ιάπωνες της Βίσελ Κόμπε τρεις ημέρες αργότερα.

Τέλος, θα επιστρέψουν στις Ηνωμένες Πολιτείες για έναν τελευταίο φιλικό αγώνα ενάντια στη Νιούελς Ολντ Μπόις στις 15 Φεβρουαρίου.