Η Ομόνοια κερδίζει τον ΑΠΟΕΛ σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με 3 γκολ, 4 κόκκινες κάρτες και ένα χαμένο πέναλτι!

Σε ένα εκπληκτικό ντέρμπι, η Ομόνοια καταφέρνει να νικήσει τον ΑΠΟΕΛ με 2-1 στην τρίτη αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος. Και οι δύο ομάδες έχουν δύο αποβολές, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν ένα πέναλτι αμέσως από την αρχή του παιχνιδιού.

Συγκεκριμένα, ο ΑΠΟΕΛ είχε μια ιδανική ευκαιρία να ξεκινήσει δυνατά, καθώς κερδίζει ένα πέναλτι μόλις στο 5ο λεπτό, αλλά ο Εφραίμ δεν καταφέρνει να ευστοχήσει και η Ομόνοια τιμωρεί τους αντιπάλους της. Στην πρώτη του ευκαιρία στο παιχνίδι, στο 11ο λεπτό, ο Κακουλής σκοράρει για να βάλει την Ομόνοια μπροστά με 1-0.

Στο 21ο λεπτό, η Ομόνοια μένει με δέκα παίκτες όταν ο Μπασιρού αποβάλλεται απευθείας με κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα, αλλά παρά το αριθμητικό μειονέκτημα καταφέρνει να σκοράρει ξανά στο 38ο λεπτό με τον Σίμιτς για το 2-0.

Ο ΑΠΟΕΛ απαντά αμέσως, καθώς στο 43ο λεπτό ο Εφραίμ σκοράρει για να μειώσει σε 2-1. Το δεύτερο μισό του παιχνιδιού δεν έχει γκολ, αλλά έχει δύο ακόμα κόκκινες κάρτες. Στο 61ο λεπτό, ο Τσεμπάκ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τον ΑΠΟΕΛ με εννιά παίκτες, ενώ στο 68ο λεπτό ο Σίμιτς αποβλήθηκε επίσης, αφήνοντας και την Ομόνοια με εννιά παίκτες.