Η ομάδα του Άρη «υποβλήθηκε» στον αγώνα με την Γκραν Κανάρια

Η ομάδα του Άρη έχασε με σκορ 65-93 από τη Γκραν Κανάρια στην Τενερίφη για τη δέκατη αγωνιστική του Eurocup, με την Γκραν Κανάρια να διατηρεί το απόλυτο ρεκόρ με 10 νίκες στη διοργάνωση. Ο Άρης, με ρεκόρ 3-7, υποχώρησε απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα του γκρουπ.

Οι «κίτρινοι» βρέθηκαν πίσω στο πρώτο ημίχρονο και η διαφορά αυξήθηκε σημαντικά στο δεύτερο μέρος, καταλήγοντας στο τελικό σκορ +28. Κορυφαίοι για την Γκραν Κανάρια ήταν οι Πρκάτσιν, Σάλβο, Λάμερς και Σλότερ με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από την πλευρά του Άρη, ο Τολιόπουλος ξεχώρισε με 18 πόντους.

Το συγκεκριμένο ματς

Ο Σλότερ οδήγησε τη Γκραν Κανάρια σε προβάδισμα 8-2 στην αρχή του αγώνα, αλλά ο Άρης απάντησε και μείωσε σε 9-8. Στη συνέχεια, με τον Ντε Σόουζα ως πρωταγωνιστή, προηγήθηκε 13-11. Ακολούθησε σερί 14-0 υπέρ της Γκραν Κανάρια, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 29-17 υπέρ των Ισπανών.

Στη δεύτερη περίοδο, η Γκραν Κανάρια διατήρησε το προβάδισμα, αλλά ο Άρης αντέδρασε, με τον Τολιόπουλο να μειώνει σε 33-25. Η Γκραν Κανάρια διατήρησε το προβάδισμα με σερί τριπόντων, ενώ οι Έλληνες παίκτες μείωσαν σε 49-40 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Ισπανοί προηγήθηκαν με καθοριστικότητα, ενώ στο τέταρτο η διαφορά ανέβαινε και η Γκραν Κανάρια επικράτησε με το τελικό 93-65.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 49-40, 72-50, 93-65