Η Ντόρτμουντ νίκησε τη Μπάγερν ενώ η Λεβερκούζεν πλησιάζει στην κορυφή!

Στο παιχνίδι Klassiker, η Λεβερκούζεν πανηγυρίζει τη νίκη, καθώς πλησιάζει στο πρώτο πρωτάθλημα στην ιστορία της! Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Ντόρτμουντ επικράτησε της Μπάγερν με σκορ 0-2, ενώ έφτασε το προβάδισμα στο -13 στην κορυφή της Bundesliga. Με 7 ακόμα αγωνιστικές μέχρι το τέλος της σεζόν, η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο χρειάζεται τρεις νίκες για να κατακτήσει το τίτλο.

Η Ντόρτμουντ κέρδισε μετά από δέκα χρόνια στο Μόναχο και μετά από έντεκα ντέρμπι χωρίς νίκη σε οποιαδήποτε διοργάνωση, μειώνοντας στο -3 τη Λειψία στην 5η θέση. Η κατάταξη της Bundesliga στην UEFA ακόμα δεν είναι σίγουρη και μέχρι στιγμής βρίσκεται στη δεύτερη θέση, με την Αγγλία να την ακολουθεί.

Η Ντόρτμουντ κυριάρχησε στο παιχνίδι, αναπτύσσοντας ένα ισχυρό παιχνίδι εναντίον της Μπάγερν. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό και διαμόρφωσαν το τελικό 2-0 στο 83’. Ο Κέιν της Μπάγερν απογοήτευσε λόγω offside, με τη νίκη της Ντόρτμουντ να επισημαίνει την προσέγγιση του τέλους της κυριαρχίας της Μπάγερν μετά από 12 σερί πρωταθλήματα.