Η Νεπτούνας του Βόβορα νίκησε την Ζαλγκίρις στη δεύτερη παράταση

Η ομάδα της Νεπτούνας του Γιώργου Βόβορα κατάφερε να επικρατήσει της Ζαλγκίρις Κάουνας με σκορ 114-112 μετά από ένα ματς που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση. Η αναμέτρηση που διήρκεσε 50 λεπτά έγινε στην Κλαϊπέντα, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν την όγδοη σερί νίκη τους υπό την καθοδήγηση του Έλληνα προπονητή.

Ο Μιντάουγκας Γκριντζιούνας με 28 πόντους (4/8 τρίποντα) και 5 ασίστ, καθώς και ο Ζιγκιμάντας Γιαναβίτσιους με 22 πόντους και 11 ασίστ ξεχώρισαν για την ομάδα των γηπεδούχων, που βρίσκονται στην πέμπτη θέση με ρεκόρ 14-12. Ο Αζουόλας Τουμπέλις συνέβαλε με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Τόμας Ράδερφορντ πρόσθεσε 17 πόντους.

Για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, που παραμένει πρώτη με ρεκόρ 22-3, ο Κίναν Έβανς σημείωσε 26 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Έντμοντ Σάμνερ είχε 21 πόντους. Οι Λαουρίνας Μπιρούτις (15 πόντοι) και Εντγκάρας Ουλάνοβας (14 πόντοι) βοήθησαν επίσης, ενώ ο Κεβάριους Χέιζ με 3 πόντους και 16 ριμπάουντ συνέβαλε στην ομάδα του.