Η Μονακό νίκησε τη Νίκαια σε ένα επικό ματς και είναι προ των «αστεριών»!

Η Μονακό έκανε έναν εντυπωσιακό σταθμό προς την κατάκτηση των «αστεριών». Οι Μονεγάσκοι κατάφεραν να επικρατήσουν με 3-2 της Νις στη Νίκαια, ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 38 πόντους. Αυτή η θέση εξασφαλίζει τη συμμετοχή τους στο Πρωτάθλημα Champions League την επόμενη περίοδο.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν το σκορ στο 16ο λεπτό με τον Ζακαριά, ενώ η Νις απάντησε και ισοφάρισε στο 37ο λεπτό με τον Λαμπόρντ, φτάνοντας το σκορ στο 1-1. Η Μονακό έδειχνε πιο αποφασισμένη στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα στο 50ο λεπτό με τον Ζακαριά.

Η ομάδα της Νίκαιας απάντησε γρήγορα με τον Γκεσάντ, φέρνοντας το σκορ στο 2-2, αλλά το γκολ του Γκολοβίν στο 77ο λεπτό έδωσε στη Μονακό μια σπουδαία νίκη και τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Σε άλλα αποτελέσματα, η Λιόν κέρδισε 2-1 τη Μονπελιέ, ενώ η Ναντ κέρδισε την Τουλούζ με το ίδιο σκορ. Κλερμόντ και Μπρεστ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, ενώ η Λοριάν νίκησε με 2-0 τη Ρεμς, απομακρύνοντας τον κίνδυνο της υποβιβασμού.

Ακολουθεί η λεπτομερής αναφορά αποτελεσμάτων και προγραμμάτων αγώνων για την 21η και 22η αγωνιστική.