Η μεγάλη ανατροπή της Μπρεστ: Από 2-0 στο 9ο λεπτό, κέρδισε 5-4 τη Ρεν στο 90’+6′ και εξασφάλισε την πρόκριση στο Champions League!

Με αυτή την επική ανατροπή, δεν θα μπορούσε η Μπρεστ παρά να κατακτήσει ένα εισιτήριο για το Champions League. Οι παίκτες της Μπρεστ επικράτησαν με 5-4 της Ρεν σε εκτός έδρας αγώνα, σκοράροντας στο 90’+6′ και κλείνοντας το παιχνίδι με buzzer beater!

Οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγούνται με 2 γκολ σε μόλις 9 λεπτά, με τα τέρματα του Καλιμουεντό (5’, 9’). Η αντίδραση της Μπρεστ ήρθε άμεσα, με τον Μουνιέ να μειώνει στο 11’. Ακολούθησε μια ασύλληπτη ανατροπή με αυτογκόλ του Ομαρί (48’) και γκολ των Σατριάνο (54’) και Καμαρά (66’), μετατρέποντας το σκορ σε 4-2 υπέρ των φιλοξενούμενων!

Η Ρεν όμως δεν τα παράτησε και μείωσε σε 4-3 με τον Τεάτ (68’), ενώ στο 79’ ο Τεριέ ισοφάρισε σε 4-4. Όμως, η Μπρεστ είχε τον τελευταίο λόγο και με το γκολ του Μπρασιέ στο 90+6’ καθορίστηκε η νίκη της με 5-4 επί της Ρεν!

Με αυτή την επική νίκη, η Μπρεστ προηγείται της Λιλ (2-1 επί της Μετς) στην τρίτη θέση της Ligue 1 και εξασφαλίζει την παρουσία στο Champions League. Η πρωτοφανής πρόκριση σηματοδοτεί την πρώτη φορά που η Μπρεστ θα συμμετάσχει στην Ευρώπη!

Αποτελέσματα 31ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (26/4)
Μονπελιέ-Ναντ 1-1 (2′ Άνταμς – 7 Αλμπίν)

Σάββατο (27/4)
Παρί Σεν Ζερμέν-Χάβρη 3-3 (29′ Μπαρκολά, 78′ Χακίμι, 90’+5′ Ράμος – 19′ Οπερί, 38′ Αγιού, 61′ πεν. Τουρέ)

Κυριακή (28/4)
Μετς-Λιλ 1-2 (23’ πέν. Μικαουτάτζε – 31’ Ισμαΐλι, 44’ Γιαζίτσι)
Κλερμόν-Ρεμς 4-1 (31’ πέν., 56’ πέν., Τσαμ, 79’, 90’ ρασάνι – 33’ Νακαμούρα)
Λοριάν-Τουλούζ 1-2 (19’ Πονσό – 59’ Νταλινγκά, 83’ Σισοκό)
Στρασβούργο-Νις 1-3 (18’ Μπακουά – 44’ πέν. Γκεσάν, 52’ Ντάντε, 84’ Σανσόν)
Ρεν-Μπρεστ 4-5 (5’, 9’ Καλιμουεντό, 68’ Τεάτ, 79’ Τεριέ – 11’ Μουνιέ, 48’ αυτ. Ομαρ…