Η Μαρία Σάκκαρη Εξασφαλίζει Εύκολη Πρόκριση στη Ρώμη

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε εύκολα της Γαλλίδας Barbora Krejcikova (Νο 88 στον κόσμο) με σκορ 6-2, 6-2 στο πρώτο της ματς στο Open της Ρώμης.

Η Ελληνίδα τενίστρια, που βρίσκεται στην 8η θέση της παγκόσμιας κατάταξης, κατάφερε να κερδίσει με δύο breaks στο τρίτο και έβδομο γκέιμ, μην δίνοντας καμία ευκαιρία στην 24χρονη αντίπαλό της. Έτσι, πήρε το προβάδισμα με 1-0 μετά από 36 λεπτά παιχνιδιού.

Η Σάκκαρη συνέχισε την καλή της εμφάνιση και στο δεύτερο σετ, καταφέρνοντας να «σπάσει» νωρίς το σερβίς της Krejcikova και να προηγηθεί με 2-1. Έπειτα, με ένα ακόμη break στο πέμπτο γκέιμ, δημιούργησε ασφαλή διαφορά (4-1), την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος, ολοκληρώνοντας το ματς με 2-0 μετά από 47 λεπτά παιχνιδιού.

Στη φάση των “32”, η 28χρονη Σάκκαρη θα παίξει εναντίον της νικήτριας του αγώνα μεταξύ Leylah Fernandez και Angelina Kalinina.