Η Λίβερπουλ του Κλοπ Τεσσάρα κόντρα στη Σπάρτα Πράγας, η Ρόμα “καθαρίζει” τη Μπράιτον, ενώ η Λεβερκούζεν αντέδρα στην Καραμπάγκ!

Ένας χαλάζιος από γκολ στα τρία πρώτα παιχνίδια της βραδιάς στο Europa League!

Στα πλαίσια των πρώτων αναμετρήσεων για τη φάση των “16”, λοιπόν, η Λίβερπουλ καθάρισε απόψε την πρόκριση με το εκτός έδρας 5-1 επί της Σπάρτα Πράγας, η Ρόμα “καθάρισε” (4-0) την Μπράιτον, ενώ η Λεβερκούζεν απάντησε (2-2) στο δεύτερο ημίχρονο στην έδρα της εξαιρετικής Καραμπάγκ!

Ξεκίνημα από την Πράγα, όπου οι “κόκκινοι” μπήκαν δυνατά ανοίγοντας το σκορ στο 6′ με πέναλτι του Μακ Άλιστερ. Στη συνέχεια, δραστηριοποιήθηκε ο Νούνιες, ο οποίος με δυο σουτ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, βοηθώντας τον Γιούργκεν Κλοπ να συναντήσει την ιστορία με τον 1000ο γκολ με τον Γερμανό τεχνικό στην Λίβερπουλ!

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν εδώ, πετυχαίνοντας άλλα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Ντίας (53′) και Σομποζλάι (90’+4′), ενώ μια γκολάρα του Σαλάχ στο 86′ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Η μόνη απάντηση των γηπεδούχων ήταν με το ξεκίνημα του δεύτερου, με τη βοήθεια του Μπράντλεϊ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Να σημειώσουμε ότι στο 50′ ο Κονατέ αντικαταστάθηκε αναγκαστικά (με τον Φαν Ντάικ στη θέση του) λόγω τραυματισμού και πρέπει να δούμε τη σοβαρότητα του προβλήματός του ενόψει και του ντέρμπι της Λίβερπουλ με την Μάντσεστερ Σίτι την Κυριακή (10/3).

Την ίδια ώρα, η Ρόμα έδωσε θέαμα αντιμετωπίζοντας τη Μπράιτον στη Ρώμη. Δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, το πρώτο με τον Ντιμπάλα (13′) και τον Λουκάκου (43′), ενώ στο δεύτερο σκόραραν οι Μαντσίνι (64′) και Κριστάντε (68′). Οι “γλάροι”, που είχαν πολλές απουσίες, δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν σε κανένα σημείο.

Τέλος, στο Αζερμπαϊτζάν, η Καραμπάγκ είχε εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο με δύο γκολ, με τον Μπενζιά (26′) και τον Ζουνίο (45’+2′, “αλήτικο” πάρισμα της μπάλας). Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο οι πρωτοπόροι της Bundesliga όχι μόνο ισορρόπησαν, αλλά έφτασαν και στην ισοφάριση. Πρώτα σκόραραν με υπέροχο σκάψιμο του Βιρτς στο 70′, μετά ο Σικ στο 90’+2′ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.