Η Λεβερκούζεν πλησιάζει τον τίτλο, νέα ήττα για την Μπάγερν Μονάχου!

Η Λεβερκούζεν είναι ένα βήμα μακριά από την κατάκτηση του τίτλου στη Bundesliga, με νίκη 1-0 εκτός έδρας επί της Ουνιόν Βερολίνου. Αυτό τους απομακρύνει στην κορυφή με +16 από τη Μπάγερν Μονάχου, που παρ’ όλο που προηγήθηκε με 2-0 απέναντι στη Χάιντενχαϊμ, τελικά ηττήθηκε 3-2 με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο!

Οι πρωτοπόροι κυριάρχησαν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, με το γκολ του Βιρτζ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου να καθορίζει το αποτέλεσμα. Η Ουνιόν έμεινε με δέκα παίκτες από το 45’+3′, όμως η Λεβεκρούζεν δεν εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις ευκαιρίες της. Με το τελικό 0-1, αποχαιρετούν τη δεύτερη ομάδα και χρειάζονται μία ακόμα νίκη για την απόλυτη κορώνα!

Η Μπάγερν Μονάχου υπέστη μία ακόμα ήττα, αυτή τη φορά εκτός έδρας με την Χάιντενχαϊμ. Αν και προηγήθηκε με 2-0, τελικά δέχτηκε δύο γκολ σε λίγα λεπτά για την ισοφάριση, πριν την αντεπίθεση που της χάρισε το 3-2. Σημαντικό να σημειωθεί ότι ο διαιτητής αντικαταστάθηκε λόγω αδιαθεσίας.

Ενδιαφέρουσα ανατροπή είχαμε και στο παιχνίδι της Κολωνίας με τη Μπόχουμ, όπου με γκολ στο 90’+1′ και 90’+2′ ανατράπηκε το σκορ προς όφελος των γηπεδούχων. Επίσης, η λαμπρή εμφάνιση της Λειψίας με τη νίκη 4-1 επί της Φράιμπουργκ ξεχωρίζει, με πολλά γκολ σε μία συγκλονιστική αναμέτρηση.

Συνοψίζοντας, η 28η αγωνιστική έχει περισσότερες εκπλήξεις και ανατροπές παράδοση. Ας δούμε τι αναμένεται στα επόμενα ματς!