Η Λεβερκούζεν αρνείται να χάσει: Απέφυγε 5 ήττες τον τελευταίο μήνα μετά το 88ο λεπτό!

Η ομάδα της Λεβερκούζεν έφερε τέλος στη σειρά των ήττων! Με τον πρώτο της τίτλο πρωταθλήματος στην ιστορία της, η Μπάγερ εξακολουθεί να συνεχίζει τη μαγική της πορεία και έχει ακόμα πολλά μεγάλα παιχνίδια μπροστά της, όπως ο τελικός Κυπέλλου και τα ημιτελικά του Europa League.

Πέραν του αρίστου ποδοσφαίρου, η Λεβερκούζεν δείχνει επίσης τον ανυπέρβλητο χαρακτήρα της στο γήπεδο. Αρνείται να υποχωρήσει και παραμένει αήττητη σε όλους τους αγώνες. Ένα ζωντανό παράδειγμα αυτού αποτελεί ο τελευταίος μήνας της γερμανικής ομάδας, όπου κατάφερε να αποφύγει την ήττα σε πέντε αγώνες από το 88ο λεπτό και μετά.

Η σειρά ξεκίνησε στις 7 Μαρτίου, όταν μετά τον πίσω κατά το σκορ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 90’+2′ και να φύγει με το 2-2 στο ματς με την Καραμπάγκ. Μια εβδομάδα αργότερα (14/03), δύο γκολ στις καθυστερήσεις γύρισαν το ματς με τους Αζέρους, εξασφαλίζοντας την πρόκριση της ομάδας στους “8” του Europa League.

Στις 30 Μαρτίου, η ανατροπή απέναντι στην Χοφενχάιμ ήρθε με γκολ στο 88′ και 90’+2′. Το ματς με την Γουέστ Χαμ στις 18 Απριλίου έληξε 1-1 με γκολ στο 89′, εξασφαλίζοντας την αήττητη σειρά της ομάδας.

Και μόλις χθες, την Κυριακή (21/04), ήρθε ακόμα μια ισοπαλία με γκολ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων στην έδρα της Ντόρτμουντ, κρατώντας τη Λεβερκούζεν χωρίς ήττα σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετέχει.