Η Λανς τερμάτισε τη σειρά νικών της Λιόν με μεγάλη νίκη

Η Λανς κατάφερε να κερδίσει τη Λιόν με 3-0 και να διακόψει το σερί τεσσάρων συνεχόμενων νικών της Ολιμπίκ. Η ομάδα του Φρανκ Αϊσέ παρουσίασε εξαιρετική απόδοση στον αγώνα και παρέμεινε στη δεύτερη θέση στον πίνακα.

Το πρώτο γκολ για τη Λανς πέτυχε ο Σοτοκά στο 43ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος την πάσα του Περέιρα ντα Κόστα. Τα επιπλέον γκολ ήρθαν με πέναλτι που εκτέλεσε ο Γουαχί στο 53ο λεπτό και με τον Ντανσό στο 87ο λεπτό, ενώ η Λιόν είχε μείνει με ένα παίκτη λιγότερο. Έτσι, η Λανς πανηγύρισε μια εκπληκτική νίκη στο «Groupama».

Σε άλλα παιχνίδια, η Μαρσέιγ ήταν εντυπωσιακή κερδίζοντας 5-1 την Κλερμόν, ενώ η Νίς επικράτησε 2-1 της Τουλούζ.

Οι επόμενοι αγώνες περιλαμβάνουν τον αγώνα μεταξύ της Λοριάν και της Λιόν στις 9 Μαρτίου, καθώς και την αναμέτρηση μεταξύ της Παρί Σεν Ζερμέν και της Ρεμς στις 10 Μαρτίου.