Η Κοπεγχάγη κρατά άσφαιρη τη Μπάγερν στο Μόναχο και περνά στη δεύτερη θέση!

Η Μπάγερν Μονάχου και η Κοπεγχάγη έμειναν ισόπαλες 0-0 στην «Αλιάντς Αρένα» για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Champions League. Η Γαλλίδα διαιτητής Στεφανί Φραπάρ πρωταγωνίστησε στο παιχνίδι. Αυτός ο αγώνας επέτρεψε στην Κοπεγχάγη να καταλάβει τη δεύτερη θέση του ομίλου αυτήν τη στιγμή, ενώ η Μπάγερν δείχνει να είναι αδύναμη για πρώτη φορά μετά τον τελικό του γερμανικού Σούπερ Καπ με την ήττα από την Λειψία με 3-0!

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές συγκινήσεις, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο απέναντι σε έναν παθητικό αντίπαλο. Παρά τον έλεγχο, η Μπάγερν δεν κατάφερε να μετατρέψει την κυριαρχία της σε γκολ.

Στο 13’, ο Τελ έχασε την πρώτη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ αλλά η κεφαλιά-γύρισμα του Μίλερ αστόχησε από δύσκολη πάντως γωνία. Η Κοπεγχάγη πήγε να πάρει το προβάδισμα στο 27ο λεπτό, όταν ο Μπαρντί σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Νόιερ.Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ήρθε η σειρά του Μίλερ να χάσει τη μεγαλύτερη φάση για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι Δανοί μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και είδαν τον Νόιερ να αποκρούει την μπάλα, με τη συνδρομή του Κλάεσον. Στο 57’, ο Ντιόγκο Γκονσάλβες επέλεξε το σουτ αλλά η μπάλα φεύγει δίπλα από το δοκάρι. Κατά τη διάρκεια του αγώνα, οι Βαυαροί διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, χωρίς να καταλογίζεται παράβαση μετά από έλεγχο μέσω VAR.

Αντιμετωπίζοντας μια νωχελική ομάδα, ο Τόμας Τούχελ προχώρησε σε τριπλή αλλαγή για να επιτευχθεί ένα μακρινό αλλά δυνατό σουτ του Κέιν στο 68’. Η Μπάγερν ζήτησε ξανά πέναλτι σε ανατροπή του Μίλερ στο 84’, χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 90+1’, η Φραπάρ κατέληξε στο να καταλογίσει πέναλτι για χέρι του Άνκερσεν σε προσπάθεια του Κρέτσιχ, απόφαση την οποία ανασύρθηκε μετά από on field review, μέσα σε αποδοκιμασίες.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η γερμανική ομάδα σταμάτησε στις 17 συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση, ενώ επέκτεινε το αήττητο σερί της σε 39 ματς. Ταυτόχρονα, η Κοπεγχάγη θα δώσει τελικό αγώνα πρόκρισης την τελευταία αγωνιστική κόντρα στη Γαλατάσαραϊ.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα της ημέρας:

Γαλατάσαραϊ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-3 (29′, 62′ Ζίγιες, 71′ Ακτούρκογλου – 11′ Γκαρνάτσο, 18′ Φερνάντες, 55′ ΜακΤόμινεϊ)