Η Καρδίτσα κυρίαρχησε εντυπωσιακά επί του Απόλλωνα Πατρών με τους Μακ και Γιάνκοβιτς!

Την Κυριακή βράδυ, η Καρδίτσα πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες της εμφανίσεις στη σεζόν, επικρατώντας με 95-67 του Απόλλωνα Πατρών στην 4η αγωνιστική των playouts της Stoiximan Basket League!

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου πρωτοστάτησε από το πρώτο δεκάλεπτο, δημιουργώντας διψήφιες διαφορές και φτάνοντας ακόμα και στο +39! Με αυτή τη νίκη, ανεβαίνει στο 9-17, πριν από τον αδιάφορο αγώνα με την ΑΕΚ στην τελευταία αγωνιστική, καθώς έχει ήδη χάσει την πρόκριση στα playoffs.

Στατιστικά:

Πρώτος σκόρερ για την Καρδίτσα ήταν ο Μακ με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Γιάνκοβιτς ακολούθησε με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από την πλευρά του Απόλλωνα ξεχώρισαν οι Όσμπορν (21π., 8ρ.) και Μπράουν (14π., 16ρ.).

Το ματς:

Η Καρδίτσα είχε εντυπωσιακή εμφάνιση από την αρχή, με τον Μακ να καθοδηγεί την ομάδα του στο 20-0 στο 5ο λεπτό. Παρά τη μείωση του Απόλλωνα στο δεκάλεπτο (30-14), η Καρδίτσα διατήρησε μεγάλη διαφορά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Καρδίτσα αύξησε τη διαφορά στους 20 πόντους με τους Γιάνκοβιτς και Σάιμπερτ. Στο ημίχρονο, η διαφορά είχε φτάσει στους 28 πόντους.

Και στο τρίτο δεκάλεπτο, η Καρδίτσα συνέχισε την κυριαρχία της, φτάνοντας στο +32. Η τέταρτη περίοδος διέρχθηκε χωρίς αλλαγές, με την Καρδίτσα να επικρατεί με τελικό σκορ 95-67.

Δεκάλεπτα: 30-14, 59-31, 77-45, 95-67.