Η Ισπανία κερδίζει το πρώτο της ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πόλο ανδρών με μια επική ανατροπή

Για πρώτη φορά, η Ισπανία γίνεται πρωταθλήτρια Ευρώπης! Οι “ρόχας” καταφέρνουν να κερδίσουν με 11-10 την ομάδα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Ζάγκρεμπ, αποκτώντας έτσι το πρώτο τους χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση. Με μια σειρά από τρία γκολ στην τέταρτη περίοδο, ανατρέπουν το 8-10 των “χβράτσκι” και αφαιρούν το “στέμμα” από αυτούς.

Η Κροατία ήταν μπροστά στο σκορ για τον μεγαλύτερο χρόνο του αγώνα και προηγήθηκαν με 10-8 λίγο πριν τη λήξη. Ο Γρανάδος, όμως, πέτυχε δύο εκπληκτικά γκολ στα τελευταία λεπτά και χάρισε στην Ισπανία το χρυσό μετάλλιο, παίρνοντας παράλληλα το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, μαζί με την Ουγγαρία και την Ελλάδα.

Ο διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γιώργος Σταυρίδης.

Σκορ ανά περίοδο: 5-3, 2-3, 3-2, 0-3

ΚΡΟΑΤΙΑ: Μπούκιτς 4, Ζούβελα 2, Μάρινιτς-Κράγκιτς 2, Φάτοβιτς, Βουκίσεβιτς

ΙΣΠΑΝΙΑ: Γρανάδος 3, Σαναούχα 3, Μουναρίθ 2, Λαρούμπε, Ταούλ, Μπούστος

Η Ιταλία κατακτά το χάλκινο μετάλλιο, κερδίζοντας 12-7 την Ουγγαρία στον “μικρό” τελικό.