Η Ισπανία γνώρισε ακόμα μία απογοητευτική νederlaag, αυτή τη φορά από τη Βέλγιο!

Η Ισπανία ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στα “παράθυρα” με τρόπο ανεπαρκή!
Η ομάδα υπέστη μια ακόμα απώλεια, μετά την εντός έδρας ήττα από τη Λετονία, αυτή τη φορά από το Βέλγιο με σκορ 58-53, πέφτοντας στο 0-2 και ισοβαθμώντας με τη Σλοβακία στον τρίτο όμιλο των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ!
Σε ένα ματς που ήταν μακράν από εντυπωσιακό, οι Ισπανοί φαινόταν να κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο (19-26), αλλά στο δεύτερο μέρος οι Βέλγοι βρήκαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη τους, ισοβαθμώντας με τη Λετονία στην κορυφή του ομίλου!
Ο κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ρετέν Ομπασοάν με 19 πόντους, ενώ ο Πιέρ-Αντουάν Ζιλέ σημείωσε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, ο Νταρίο Μπριθουέλα προσπάθησε με 14 πόντους, ενώ ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ μένει στα 2 πόντο και 4 ριμπάουντ σε 19 λεπτά συμμετοχής.
Για περισσότερες λεπτομέρειες, μπορείτε να δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του ματς εδώ.
Τα Δεκάλεπτα: 11-14, 19-26, 40-39, 58-53.