Η ισχυρή Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε τη Μπιλμπάο και ανέβηκε… πρώτη στην καθαρή αμυντική επίδοση!

Η Ατλέτικο Μαδρίτης συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία και πλέον κατακτά τη θέση της στο Champions League! Οι “ροχιμπλάνκος” έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στη Μπιλμπάο στην 33η αγωνιστική της La Liga, επικρατώντας με 3-1 επί των Βάσκων του Ερνέστο Βαλβέρδε και καταλαμβάνοντας την 4η θέση!

Στο 15ο λεπτό η ομάδα του Σιμεόνε προηγήθηκε με γκολ του Ντε Πολ, αλλά λίγο πριν το ημίχρονο ο Νίκο Γουίλιαμς ισοφάρισε σε 1-1! Η Ατλέτικο κέρδισε τη μάχη στο 52ο λεπτό με τον Άνχελ Κορέα, ενώ στο 80ο λεπτό ο τερματοφύλακας της Μπιλμπάο ατύχησε, αφού η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στη συνέχεια στην πλάτη του για το τελικό 3-1.

Εντυπωσιακή νίκη και για τη Γιρόνα! Η ομάδα του Μίτσελ παίρνει ένα επαγγελματικό “διπλό” απέναντι στη Λας Πάλμας, επικρατώντας 2-0. Στο 26ο λεπτό ο Λόπεθ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 57ο ο Ντόβμπικ αύξησε το προβάδισμα από την άσπρη βούλα.

Εντυπωσιακή νίκη επίσης για την Αλαβές, η οποία επικράτησε με 3-0 της Θέλτα. Ο Σιμεόνε στο 48′, ο Τζουρίντι στο 54′ και ο Μπεναβίδες στο 86′ έκαναν το σκορ και έβαλαν την Θέλτα σε μπελάδες!