Η Ιορδανία περνάει στον τελικό, επικρατώντας 2-0 επί της Νότιας Κορέας

Η Ιορδανία έκανε ιστορία στο Ασιατικό Κύπελλο που γίνεται στο Κατάρ.

Η ομάδα του Χουσεΐν Αμούτα νίκησε 2-0 την Νότιο Κορέα, η οποία ήταν το μεγάλο φαβορί πριν την αναμέτρηση, και για πρώτη φορά στην ιστορία της θα παίξει στον τελικό της διοργάνωσης και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της η οποία θα είναι μία εκ των Κατάρ ή Ιράν.

«Μοντέστο ο εκλεκτός για τη θέση του αθλητικού διευθυντή στη Ρόμα» (Pic)

Στα αγωνιστικά, το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς κάποιο γκολ, με τους τυπικά γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και να είναι περισσότερο απειλητικοί. Κάπως έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα ισόπαλες (0-0).

Στο 53ο λεπτό, ο Αλ Ναϊμάτ άνοιξε το σκορ για την Ιορδανία, με τη Νότια Κορέα να μην μπορεί να αντιδράσει αποτελεσματικά. Στο 66′, δέχθηκε και δεύτερο γκολ με τον Αλ Τάμαρι να σφραγίζει την πρόκριση της Ιορδανίας στον τελικό.