Η Ιντερ κερδίζει τη Βερόνα με σκορ 2-1 και κατακτά την πρώτη θέση στη φετινή Serie A (vids)

Σε ένα ματς με δραματικό φινάλε, η Ιντερ νίκησε με 2-1 τη Βερόνα και έκλεισε την 1η θέση τον 1ο γύρο της φετινής Serie A.

Με την Ελλάς να περνά από οικονομικά προβλήματα και να πωλεί πολλούς παίκτες, ήταν αναμενόμενο ότι η Ιντερ θα ήταν ο φαβορί σε αυτό τον αγώνα. Ενισχύθηκε ακόμη περισσότερο αυτή η σκέψη στο 13ο λεπτό, όταν ο Λαουτάρο πήρε την κάθετη μπάλα του Μχιταριάν και άνοιξε το σκορ στο 1-0. Ωστόσο, μετά από εκείνο το σημείο, η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι δεν έκανε πολλά, καθώς το χρόνος περνούσε χωρίς ιδιαίτερες ενέργειες της ομάδας. Αυτό συνέβη όχι μόνο στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους, αλλά και στο δεύτερο, έως ότου φτάσαμε στα τελευταία 20 λεπτά…

Στο 73ο λεπτό, ο Ανρί αντικατέστησε τον Τζούριτς για τους φιλοξενούμενους και ένα λεπτό αργότερα κατάφερε να ισοφαρίσει μετά από τον στροφαλισμό του Ντούντα από τα δεξιά, φτάνοντας το σκορ στο 1-1. Το Μεάτσα παγώνει και οι παίκτες της Μίλαν βλέπουν την ισοπαλία να πλησιάζει, αλλά στο 93ο λεπτό, μετά από δοκάρι και συνεχόμενες φάσεις, ο Φρατέζι πετυχαίνει το γκολ στο 2-1 με εκδηλώσεις ενθουσιασμού! Δύο λεπτά αργότερα, η Βερόνα μένει με 10 παίκτες αφού ο Λάζοβιτς αποβάλλεται για διαμαρτυρίες για επίθετο φάουλ του Μπαστόνι στη φάση του 2-1 και η συνέχεια δίνεται στο 99ο λεπτό, όταν ο διαιτητής δείχνει το πέναλτι μετά την εξέταση του VAR για τη φάση με τον Νταρμιάν εναντίον του Μανιάνι.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια μεγάλη ευκαιρία να πάρουν τον βαθμό και να στερήσουν δύο από την Ιντερ, αλλά ο Ανρί στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και το Μεάτσα εκρήγνυται για τη νίκη των Νερατζούρι!

Γκολ: 13′ Λαουτάρο, 93′ Φρατέζι – 74′ Ανρί

Κόκκινη κάρτα: Λάζοβιτς

Ιντερ: Ζόμερ, Παβάρ (83′ Φρατέζι), Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Ντάμφρις (61′ Νταρμιάν), Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου, Μχιταριάν (83′ Σάντσες), Κάρλος Αουγκούστο (72′ Ντιμάρκο), Λαουτάρο, Τουράμ (72′ Αρναούτοβιτς).

Βερόνα: Μοντίπο, Τσάτσουα, Κόπολα, Μανιάνι, Ντόιγκ (73′ Καμπάλ), Ντούντα, Σούσλοφ, Ενγκονζέ (87′ Καλόν), Φολορούνσο, Μπουλά (46′ Λάζοβιτς), Τζούριτς (73′ Ανρί).