Η Έβερτον επιστρέφει: Σπουδαία νίκη επί της Μπρέντφορντ και ελπίδες για τον Ντάις! (βίντεο)

Στο τρέχον πρωτάθλημα της Premier League, η Έβερτον δεν είχε καλές εμφανίσεις μέχρι στιγμής, με μόνη εξαίρεση το παιχνίδι με τη Φούλαμ στην πρεμιέρα, καθώς είχε συγκεντρώσει μόνο έναν βαθμό και βρίσκονταν στις τελευταίες θέσεις του πίνακα.

Παρόλα αυτά, μετά την ήττα από την Άρσεναλ, η ομάδα φάνηκε να ανακάμπτει και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με αντίπαλο τη Μπρέντφορντ στο γήπεδο “Κομιούνιτι”.

Ο Ντουκουρέ άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό, καθώς η Έβερτον είχε προηγηθεί και στις τρεις τελευταίες εξόρμησέις της.

Ο Γιένσεν ισοφάρισε στο 28ο λεπτό, αλλά στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Ντάις ήταν κυρίαρχη και κατάφερε να κάνει το 2-1 μετά από μια κόρνερ, με τον Ταρκόφσκι να σκοράρει για δεύτερη φορά με τη φανέλα της Έβερτον.

Η Μπρέντφορντ ήρθε κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Λιούιν εμπόδισε γκολ με μια κρίσιμη παρέμβαση πάνω στη γραμμή.

Ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 3-1 υπέρ της Έβερτον και οι Τόφις ανέβηκαν στους τέσσερις βαθμούς, απομακρυνόμενοι από την κατηγορία του υποβιβασμού. Τώρα, βρίσκονται σε απόσταση δύο βαθμών από τη Μπρέντφορντ και σε μία εβδομάδα αγωνίζονται εκτός έδρας με τη Λούτον στο “Γκούντισον Παρκ”!