Η Εθνική Ελλάδας σάρωσε τη Βραζιλία και προχωρά προς την κορυφή μαζί με τη Γαλλία!

Η Εθνική ομάδα πόλο ανδρών συνέχισε το απίθανο σερί της στον ομίλο, νικώντας τη Βραζιλία με ένα εντυπωσιακό 23-4.
Υπό την καθοδήγηση του Θοδωρή Βλάχου, η ομάδα διατήρησε ανέπαφη την άμυνά της για 18 λεπτά και κατέκτησε μια ακόμα εντυπωσιακή νίκη μετά τον αγώνα με την Κίνα.
Η Ελλάδα έχει πλέον το πάνω χέρι στη μάχη για την πρώτη θέση στον ομίλο, η οποία οδηγεί απευθείας στα προημιτελικά. Η απόφαση θα πάρει στο επόμενο παιχνίδι με την Γαλλία, την Παρασκευή (9/2) στις 18:00.

Οι Γεννηδουνιάς και Αργυρόπουλος έδωσαν το προβάδισμα 2-0 για την Ελλάδα, με τη Βραζιλία να μειώνει 2-1 και να ισοφαρίζει 2-2.
Στη συνέχεια, η Ελλάδα ανέλαβε τον έλεγχο του αγώνα με δύο συνεχόμενα γκολ από Καλογερόπουλο και Παπαναστασίου, με τη Βραζιλία να μειώνει σε 4-3.

Οι Γκίλλας και Καλογερόπουλος διαμόρφωσαν το 6-3 στην πρώτη περίοδο, ενώ η Εθνική συνέχισε το σερί της στο δεύτερο ημίχρονο κερδίζοντας με ένα εντυπωσιακό 6-0.

Ο Κάκαρης, ο Φουντούλης και ο Νικολαΐδης αύξησαν το προβάδισμα της ομάδας στο ημίχρονο, ενώ στο τέταρτο ημίχρονο η Εθνική επέδειξε ακόμη μεγαλύτερη δυναμική και επικράτησε με 7-1.

Στο τέλος, η ομάδα κατέληξε με το εντυπωσιακό σκορ 23-4.
H Ελλάδα (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γεννηδουνιάς 2, Σκουμπάκης 1, Γκιουβέτσης, Φουντούλης 4, Παπαναστασίου 2, Γκίλλας 3, Αργυρόπουλος 3, Κάκαρης 3, Νικολαϊδης 1, Καλογερόπουλος 3, Παπανικολάου 1, Τζωρτζάτος.

Στατιστικά: 6-3, 4-0, 6-0, 7-1