Η Χαρτς κερδίζει το ντέρμπι και παραμένει τρίτη στην κατάταξη

Ακόμα και με μια δόση θριλερικής αγωνίας, η Χαρτς κατάφερε να επικρατήσει 1-0 στην έδρα της Χιμπέρνιαν σε ένα κλασικό ντέρμπι του Εδιμβούργου για την 20ή αγωνιστική της Scottish Premier. Ο Σάνκλαντ πέτυχε το γκολ της νίκης στο 93ο λεπτό, ενώ η ομάδα παρέμεινε δύο βαθμούς μπροστά από την τέταρτη Κιλμάρνοκ, που διεκδικεί επίσης μια θέση στο Europa League της επόμενης σεζόν. Οι “καρδιές” άφησαν τους “χιμπς” οριακά απέξω από την προνομιούχο έδρα των πλέι οφ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο σκόρερ έχασε ένα πέναλτι στο 6ο λεπτό, θα μπορούσε να κάνει την ζωή των παικτών της Χαρτς πιο εύκολη.

Η Κιλμάρνοκ παρέμεινε στην τέταρτη θέση, δύο βαθμούς πίσω από τη Χαρτς, μετά τη νίκη της 1-0 στην έδρα της Σεντ Μίρεν. Η Σεντ Μίρεν παρέμεινε στην πέμπτη θέση, πίσω από την Κιλμάρνοκ και με διαφορά τεσσάρων βαθμών.

Δεν κατάφερε να κερδίσει ανάσα η ουραγός Λίβινγκστον, που έπαιξε ισόπαλα 0-0 με τη Σεντ Τζόνστον. Η ομάδα παρέμεινε πέντε βαθμούς πίσω από τις θέσεις παραμονής, ενώ οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν διαφορά επτά βαθμών.