Η Μπράιτον ανέτρεψε το παιχνίδι και πήρε ισοπαλία με τη Μαρσέιγ, το χάος στον όμιλο της ΑΕΚ συνεχίζεται! (vids)

Ίσως το απρόοπτο στις αρχικές αγωνιστικές ημέρες της Μπράιτον στην Ευρώπη να τους είχε δώσει την εντύπωση ότι υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ του ευρωπαϊκού και του αγγλικού ποδοσφαίρου. Ωστόσο, οι “γλάροι” δεν φάνηκαν να έχουν μάθει από τα λάθη τους και μετά την ήττα από την ΑΕΚ στο “Άμεξ”, φαινόταν ότι ήταν κοντά στην επανάληψη της ίδιας κατάστασης κόντρα στη Μασσαλία.

Η Μαρσέιγ μπήκε πιο “φρέσκια” στο παιχνίδι, απείλησε από νωρίς και κατάφερε να μετατρέψει την υπεροχή της σε γκολ μέσα σε μόλις 60 δευτερόλεπτα. Ο Μπεμπά άνοιξε το σκορ στο 19′, ενώ ένα λεπτό αργότερα, η άμυνα της Μπράιτον έδειξε τις αδυναμίες της για μια ακόμη φορά.

Ένα λάθος από τον Ντανκ έδωσε την ευκαιρία στον Βερετού να σκοράρει και να κάνει το 2-0 υπέρ των Γάλλων, που έστειλαν ξανά ένα σοκ στην ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι. Έτσι, η Μπράιτον βρέθηκε πίσω στο σκορ, όπως και στα παιχνίδια με την ΑΕΚ και την Άστον Βίλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπράιτον εμφάνισε βελτίωση, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Ο Γκρος μείωσε στο 55′, μετά από μια όμορφη ασίστ του Μιτόμα. Οι Άγγλοι ασκούσαν πίεση, ενώ ο Ιάπωνας πέρασε και από μια μεγάλη στιγμή στο 74′, αλλά ο Λόπεθ του απέτρεψε το γκολ.

Ωστόσο, η διάθεση και η αποφασιστικότητα των “γλάρων” ήταν τεράστια και η Μπράιτον ανταμείφθηκε για την προσπάθειά της. Ισοφάρισε ξανά με ένα πέναλτι, όπως και στο ματς με την ΑΕΚ, με τον Χοάο Πέδρο να είναι ο σκόρερ για μια ακόμη φορά στο 89′, και έτσι η ομάδα πήρε τον πρώτο ευρωπαϊκό βαθμό στην ιστορία της!