Η Μπράγκα σταμάτησε την ανόδο της Σπόρτινγκ με ένα εκθαμβωτικό γκολ – Η Πόρτο ζητά ακύρωση για το 1-1 με την Αρούκα!

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας ήταν κοντά σε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη απέναντι στη Μπράγκα, ωστόσο έμεινε στο 1-1 χάρη σε ένα φανταστικό γκολ από τον Τζαλό.

Τα “λιοντάρια” προηγήθηκαν με τον Ποτέ στο 25′ και έχασαν μια γκολ από τον Χιούλμαν που ακυρώθηκε. Ωστόσο, η απίθανη φάουλάρα του Τζαλό στο 78′ έφερε το τελικό αποτέλεσμα 1-1 και στέρησε την απόλυτη νίκη από τη Σπόρτινγκ.

Νωρίτερα, η Πόρτο έπαθε την πρώτη απώλεια της φετινής σεζόν, μείνοντας στο 1-1 με την Αρούκα εντός έδρας σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι.

Οι “δράκοι” κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα στο 19ο λεπτό των καθυστερήσεων με ένα γκολαρά του Εβανίλσον, σε ένα παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε από το απίθανο περιστατικό με την επικοινωνία του διαιτητή και του VAR μέσω κινητού τηλεφώνου!

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με ένα γκολ του Γκονθάλεθ στο 84′, αλλά ο Γκαλένο έχασε ένα πέναλτι για την Πόρτο στο 90+15′ και η ισοφάριση ήρθε λίγο αργότερα.

Παράλληλα, η Μποαβίστα συνέχισε την εξαιρετική πορεία της, νικώντας 2-1 την Εστορίλ εκτός έδρας, ενώ η Μορεϊρένσε επικράτησε επίσης 2-1 της Τσάβες.