Η ΜΠουργκ νίκησε τον Άρη με 76-68

Η ομάδα του Άρη πάλεψε με μεγάλη προσπάθεια, ωστόσο δεν κατάφερε να κερδίσει τη Μπουργκ στο αγώνα τους για το EuroCup. Η ηττητική ομάδα του Καστρίτη έχασε με σκορ 76-68 για τη 16η αγωνιστική.

Οι Θεσσαλονικείς τώρα βρίσκονται στην 6η θέση με ρεκόρ 7-9, ισοβαθμώντας με την Τρέντο. Ο Γκάλινατ ήταν ο κορυφαίος της ελληνικής ομάδας με 20 πόντους, ενώ ο Βασίλης Τολιόπουλος σημείωσε 17 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Για τους νικητές, ο Ρισασί ξεχώρισε με 20 πόντους, ενώ έμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 13-3.

Ο αγώνας:

Ο αγώνας ξεκίνησε ισορροπημένο, αλλά η Μπουργκ πήρε το προβάδισμα με 22-10 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο, η διαφορά αυξήθηκε στους 13 πόντους υπέρ των φιλοξενούμενων, αλλά ο Άρης αντέδρασε και μείωσε την διαφορά σε 34-39 ως το ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Άρης ισοφάρισε σε 39-39, όμως η Μπουργκ πήρε ξανά το προβάδισμα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Άρης προσπάθησε να κάνει ανατροπή, αλλά η Μπουργκ επικράτησε με σκορ 76-68.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 34-39, 51-59, 68-76.