Η Ατλέτικο νίκησε τη Βιγιαρεάλ 2-1 στο 87ο λεπτό και απέδρασε από το γήπεδο του «Θεράμικα»!

Με μια σπουδαία νίκη επί της Βιγιαρεάλ, η Ατλέτικο Μαδρίτης επέστρεψε στις νίκες μετά τη διακοπή, καθώς επικράτησε 2-1 στο «Θεράμικα» για την 30ή αγωνιστική της La Liga.

Οι «ροχιμπλάνκος» άνοιξαν το σκορ στο 9ο λεπτό, με τον Βίτσελ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Ρικέλμε. Η Βιγιαρεάλ απάντησε στο 50’ με γκολ του Σόρλοθ, αλλά ο Σαούλ στο 87ο λεπτό διατήρησε το προβάδισμα για την Ατλέτικο. Έτσι, η ομάδα επέκτεινε το αήττητο σερί της στο «Θεράμικα» σε έξι αγώνες (2-4-0).

Με αυτήν τη νίκη, η Ατλέτικο στέρησε τη νίκη από τη Μπιλμπάο, που αναζητούσε τρίποντο για να ανέβει στην ευρωπαϊκή ζώνη. Με το σκορ 2-1, ο Σιμεόνε προηγείται με 6-5 απέναντι στον έμπειρο τεχνικό Ερνέστο Βαλβέρδε.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής, η Σεβίλλη νίκησε τη Χετάφε 1-0, ενώ η Μπαρτσελόνα επικράτησε 1-0 της Λας Πάλμας με γκολ του Ραφίνια. Μετά από αυτήν την αγωνιστική, η προσοχή στρέφεται στα παιχνίδια της 31ης αγωνιστικής.