Η Αθλέτικ Μπιλμπάο Κατέκτησε το Κύπελλο μετά από 40 Χρόνια!

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο κατέκτησε το Copa del Rey, ξορκίζοντας την κατάρα που διήρκεσε 40 χρόνια και έξι χαμένους τελικούς. Με σκορ 4-2 στα πέναλτι επικράτησε της Μαγιόρκα στον τελικό που έγινε στο «Estadio de La Cartuja» της Σεβίλλης, μετά από ένα ματς που έληξε 1-1 στην παράταση.

Το Ματς:

Η αρχική φάση του αγώνα δεν είχε κάτι ιδιαίτερο, αλλά στο 21′ η ομάδα του Ροντρίγκεθ προηγήθηκε, με την απάντηση της Μαγιόρκα να έρχεται στο 50′ με το τέρμα του Σάνθετ. Η αναμέτρηση κατέληξε στα πέναλτι, όπου η Αθλέτικ κατέκτησε το τρόπαιο με σκορ 4-2.

Οι Βάσκοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και δημιούργησαν επικίνδυνες στιγμές, καθώς ήθελαν να ολοκληρώσουν την υπόθεση στα 90 λεπτά. Η ματσ οδήγησε στην παράταση, χωρίς να υπάρχει διαφορά του σκορ. Τελικά, η Αθλέτικ επικράτησε στα πέναλτι, κατακτώντας το τρόπαιο μετά από μια μακρά αναμονή.