Η Αταλάντα κερδίζει τη Μαρσέιγ και προκρίνεται στον τελικό του Europa League

Η Αταλάντα είχε μια ιστορική νύχτα καθώς κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του Europa League! Οι “μπεργκαμάκσι” κυριάρχησαν εναντίον της Μαρσέιγ, κερδίζοντας 3-0 μετά το 1-1 στο πρώτο παιχνίδι στη Μασσαλία. Έτσι, εξασφάλισαν τη θέση τους στον μεγάλο τελικό στο Δουβλίνο, στις 22 Μαΐου, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Μπάγερ Λεβερκούζεν. Αυτός είναι ο πρώτος ευρωπαϊκός τελικός στην ιστορία της ιταλικής ομάδας!

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από την αρχή, με ένα δοκάρι στο 7′ από τον Ντε Κέτελαρ. Η Μαρσέιγ δυσκολευόταν να δημιουργήσει ευκαιρίες μέχρι το πρώτο 20λεπτο. Όμως, η Αταλάντα άνοιξε το σκορ στο 30′ με τον Λούκμαν να εκτελεί ένα σουτ που κατέληξε στα δίχτυα μετά από ανακάτεμα.

Σημαντική ευκαιρία για την Αταλάντα στο 36′, αλλά ο Λόπες αποκρούει την προσπάθεια του Ντε Κέτελαρ. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Αταλάντας σκοράρει ξανά με τον Ρουγκέρι μετά από άψογη ασίστ του Λούκμαν στο 52′, διπλασιάζοντας το προβάδισμά της. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα, ενώ η Μαρσέιγ είχε ένα δοκάρι στο 64′ με τον Βερετούτ. Τελικά, στο 90’+5′, ο Τουρέ με μια εξαιρετική ενέργεια έκλεισε το ματς με ένα ακόμη γκολ για την Αταλάντα!