Η Άστον Βίλα καταφέρνει να προκριθεί στους ομίλους του Europa Conference League για πρώτη φορά στην ιστορία της! (βίντεο)

Η Άστον Βίλα δεν σταματά να σκοράρει, ακόμη και όταν οι αναμετρήσεις είναι διαδικαστικές. Αυτό συνέβη και κόντρα στην Χιμπέρνιαν, καθώς οι “βίλανς” είχαν ήδη προκριθεί στους ομίλους μετά το αποτέλεσμα 5-0 στο πρώτο παιχνίδι, αλλά παρόλα αυτά συνέχισαν να παίζουν με ενέργεια και πάθος.

Ο Ντουράν άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, ενώ ο Μπέιλι πρόσθεσε δύο ακόμα γκολ για την ομάδα του λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Κας διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με ένα γκολ στο τέλος, επεκτείνοντας έτσι το σκορ προς όφελος της Άστον Βίλα. Αυτό ήταν το τρίτο γκολ του σε δύο παιχνίδια, ενώ έχει φτάσει τις 101 εμφανίσεις με τη φανέλα της ομάδας.

Η φιλοξενούμενη ομάδα δεν αποτελούσε απειλή για την Άστον Βίλα, καθώς περιορίστηκε σε αμυντικό ρόλο. Έτσι, η Άστον Βίλα είχε ένα άνετο βράδυ και επέτυχε την ιστορική πρόκριση στους ομίλους του Europa Conference League. Μετράει 15 γκολ στα τελευταία 4 παιχνίδια και έχει σημειώσει 4 νίκες σε 4 αγώνες, κατακτώντας τη νίκη με 5-1 επί της Νιούκαστλ στην πρεμιέρα της Premier League.