Ο Ολυμπιακός κατακτά το Europa Conference League και γράφει ιστορία! (video)

Το ελληνικό ποδόσφαιρο γιορτάζει την ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού σε ευρωπαϊκό τελικό στο Europa Conference League. Οι “ερυθρόλευκοι” θα παλέψουν για το τρόπαιο στη Νέα Φιλαδέλφεια στις 29 Μαΐου.

Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στη Βίλα στον ημιτελικό στο «Γ. Καραϊσκάκης», με τον Ελ Κααμπί να σκοράρει για την ομάδα του στο 10ο λεπτό, οδηγώντας τους στη νίκη με 2-0.

Ο Ολυμπιακός παρουσίασε αμυντική ατομικότητα και αποδοτικότητα στη συμπίεση στα πίσω μέρη, αφήνοντας ελάχιστες επιθέσεις στους αντιπάλους. Η Άστον Βίλα δεν κατάφερε να απειλήσει επαρκώς την άμυνα των “ερυθρόλευκων”.

Με τον Ολυμπιακό να υποστηρίζει το προβάδισμα από το πρώτο ματς, η ομάδα ολοκλήρωσε τον ημιτελικό με συνολικό σκορ 5-2 και προκρίθηκε στον τελικό στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Με το γκολ του Ελ Κααμπί στο 79ο λεπτό, ο Ολυμπιακός εξασφάλισε την πρόκριση. Έτσι, θα διεκδικήσει το ευρωπαϊκό τρόπαιο στον τελικό της διοργάνωσης.