Η Άστον Βίλα επικράτησε και προκρίθηκε στα ημιτελικά με τον Μαρτίνες να είναι ηγέτης!

Η Άστον Βίλα έκανε μία άργη εμφάνιση στο παιχνίδι με τη Λιλ, αλλά κατάφερε να πετύχει τον στόχο της.

Η ομάδα του Έμερι δεν είχε καλή απόδοση στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού με τους Γάλλους.

Με το εξαιρετικό γκολ του Γιαζίτσι στο 16ο λεπτό, μετά από την ασίστ του Γκούντμουντσον στον Μαρτίνες, η Άστον Βίλα προηγήθηκε στο σκορ. Ο Μαρτίνες ήταν στο επίκεντρο της προσοχής με τις αντιδράσεις του κοινού, αλλά παρ’ όλα αυτά η ομάδα δεν κατάφερε να βρει ρυθμό.

Το γκολ του Άντρε στο 67′ έδωσε στη Λιλ το προβάδισμα με 2-0 και φάνηκε ότι η Βίλα ίσως δεν καταφέρει να ανατρέψει την κατάσταση.

Ωστόσο, με το γκολ του Κας στο 88′ και την εξαιρετική απόκρουση του Μαρτίνες στα πέναλτι, η Άστον Βίλα κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά, αν και χρειάστηκε παράταση και πέναλτι.