Η Άρσεναλ κερδίζει με 6-0 εναντίον της Λανς και περνά στα νοκ άουτ μαζί με την Αϊντχόφεν!

Η Άρσεναλ προηγήθηκε και κατάφερε να κερδίσει με 6-0 την Λανς, με πέντε από τα γκολ να σημειώνονται στο πρώτο ημίχρονο, εξασφαλίζοντας την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Champions League.

Ταυτόχρονα, η Αϊντχόφεν περνάει στην επόμενη φάση μετά τη νίκη επί της Σεβίλλης με 3-2, στο “Σάντσεθ Πιθχουάν”.

Ως εκ τούτου, το παιχνίδι Αϊντχόφεν-Άρσεναλ στην τελευταία αγωνιστική δεν έχει σημασία ως προς τη βαθμολογία, ενώ το Λανς-Σεβίλλη θα κρίνει την 3η θέση που οδηγεί στο Europa League, με τους Ισπανούς να κυνηγούν τη νίκη και τους Γάλλους να παλεύουν για δύο πιθανά αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Σεβίλλη-Αϊντχόφεν 2-3

(24’ Ράμος, 47’ Ελ Νεσίρι – 68’ Σαϊμπάρι, 82’ αυτ. Γκούντελι, 90+2’ Πέπι)

Άρσεναλ-Λανς 6-0

(13′ Χάβερτς, 21′ Ζεσούς, 23′ Σάκα, 27′ Μαρτινέλι, 45+1′ Όντεγκααρντ, 86′ πεν. Ζορζίνιο)

Η επόμενη (6η) αγωνιστική

(12/12)

Αϊντχόφεν-Άρσεναλ

Λανς-Σεβίλλη

Η βαθμολογία

Η Άρσεναλ διακρίθηκε στο παιχνίδι με τα πέντε γκολ της εναντίον της Λανς και έσπασε αρκετά ρεκόρ. Η ομάδα έγινε η πρώτη αγγλική ομάδα που σκόραρε πέντε τέρματα σε ένα ημίχρονο, ενώ είναι επίσης η πρώτη που προηγείται με διαφορά πέντε γκολ στο πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης. Επιπλέον, άναμεσα στο προσωπικό της, μοιράστηκε το γκολ με πέντε διαφορετικούς σκόρερ στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ζεσούς γίνεται ο πρώτος παίκτης που σημείωσε γκολ σε κάθε έναν από τους πρώτους τέσσερις αγώνες των ομίλων της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης για μία αγγλική ομάδα. Τέλος, ο Ζορζίνιο εκτέλεσε ένα πέναλτι στο φινάλε του αγώνα, φτάνοντας το τελικό 6-0.