Η Απόλυτη Κυριαρχία της Λίβερπουλ συνοψίζεται σε 90 λεπτά: Από το 4-0 στο 4-2 και οι Διαμένουσες Αμφιβολίες! (βίντεο)

Ουδέποτε είχαμε δει τη Λίβερπουλ τόσο εντυπωσιακή. Ήμασταν συνηθισμένοι στη θέα της «κανονικής» ομάδας των τελευταίων χρόνων. Μια ομάδα που είχε την τάση να κυριαρχεί σε κάθε αντίπαλο και στον αγωνιστικό χώρο.

Όμως, λίγο πριν τη λήξη της Premier League και του τελευταίου παιχνιδιού του Γιούργκεν Κλοπ στο «Άνφιλντ», αυτή η Λίβερπουλ ήταν πίσω στη γωνία. Ήταν αναπόφευκτο να δούμε το 4-2 που παρακολουθήσαμε, με την απόλυτη υπεροχή πάνω στην Τότεναμ για 65 λεπτά.

Η “ιστορία” του αγώνα ξεκίνησε νωρίς, με δοκάρι του Μοχάμεντ Σαλάχ στο 8ο λεπτό και μια τεράστια ευκαιρία από τον Έλιοτ στη συνέχεια. Τελικά, στο 16ο λεπτό, ο Χάκπο περνάει μια μπαλιά για τον Σαλάχ, που τη μετατρέπει σε γκολ, ανοίγοντας το σκορ κεφαλιά που του έγινε αποδεκτή.

Έπειτα, μετά από εξαιρετική συνεργασία, στο 45ο λεπτό ο Άντι Ρόμπερτσον αναγκάζει τον τερματοφύλακα της Τότεναμ να αποκρούσει και τον βοηθά ο Σαλάχ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, κλείνοντας την πρώτη με το 2-0.

Στη συνέχεια, οι γκολ έπεφταν με τον Έλιοτ να επιστρέφει και να κλέβει την παράσταση με δύο ακόμα τέρματα, ενώ η Τότεναμ προσπαθούσε να αντιδράσει με μοναδική επιτυχία.

Το σκορ άλλαξε σε 4-2 μετά από τα γκολ του Ριτσάρλισον και του Σον, δίνοντας έναν αέρα αγωνίας στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα. Ωστόσο, η Λίβερπουλ κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος, αποφεύγοντας το “μπουκάρισμα” της 4-0 οδηγίας!