Η ΑΠΟΕΛ κέρδισε και ανέβηκε στην κορυφή με +3, νίκη και για την ΑΕ Λεμεσού

Παρότι αντιμετώπισε μεγαλύτερη αντίσταση από ό,τι αναμενόταν, η ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 3-1 της ΑΕ Ζακακίου και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με 32 βαθμούς, αλλά και έναν αγώνα περισσότερο από τη δεύτερη Πάφο.

Δύο πρώην παίκτες του ΑΠΟΕΛ συνεργάστηκαν στο 38’ για το 1-0 των γηπεδούχων, με τον Βιγιαφάνες να σκοράρει με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Δώνη. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με ένα γκολ με κεφαλιά του Αντωνίου λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Η ΑΠΟΕΛ πήρε ξανά το προβάδισμα στο 67ο λεπτό, με τη συμμετοχή του Μαρκίνος, μετά από ασίστ του Κβιλιτάια και «κλείδωσε» τη νίκη στον τρίτο τέρμα του αγώνα, με πλασέ του Ντάλσιο, μετά την σέντρα του Εντογκαλά.

Στο άλλο παιχνίδι που έκλεισε την 14η αγωνιστική, η ΑΕ Λεμεσού επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας την ουραγό Δόξα Κατωκοπίου με 2-0.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 34’, όταν ο Τζάλμα με ένα δυνατό σουτ νίκησε τον Σισκόφσκι. Στο 65ο λεπτό, ο Παπαφώτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με ένα σουτ έξω από την περιοχή που κατέληξε στα δίχτυα.