Η Αντβέρπ ισοπαλεί 2-2 με τη Σεν Ζιλουάζ στο εκτός έδρας παιχνίδι

Παρά το γεγονός ότι ήταν πολύ κοντά στο να φύγει με μια σπουδαία νίκη από την έδρα της Σεν Ζιλουάζ, η Αντβέρπ ισοφαρίστηκε στο 86ο λεπτό και αρκέστηκε στον ένα βαθμό της ισοπαλίας.

Αν και βρέθηκε να χάνει από πολύ νωρίς με ένα πέναλτι από τον Αγενσά, η ομάδα του Φαν Μπόμελ κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση πριν το πέρας του πρώτου ημιχρόνου, με τα γκολ των Βάινς (22′) και Εκκέλενκαμπ (43′).

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η Σεν Ζιλουάζ πίεσε ασφυκτικά και κατάφερε να ισοφαρίσει με ένα ακόμα πέναλτι, αυτή την φορά από τον Νίλσον, στο 86ο λεπτό.

Σε άλλο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής, η Γάνδη επικράτησε με 2-1 της Μπριζ και άνεβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι γκολγιούν ήταν του Χιουν-Σέοκ (24′) και του Βανάκεν (48′).

Την επόμενη αγωνιστική, η Αντβέρπ θα αντιμετωπίσει τη Βέστερλο στις 15 Σεπτεμβρίου.