Η Αντβέρπ επιστρέφει στις νίκες με νίκη στο ντέρμπι με την Γκενκ

Η Αντβέρπ κατάφερε να θριαμβεύσει στο εντός έδρας ντέρμπι με την Γκενκ και να επιστρέψει στις νίκες. Μετά από δύο διαδοχικές ήττες για το πρωτάθλημα του Βελγίου, η ομάδα του Μαρκ Φαν Μπόμελ κατάφερε να πανηγυρίσει μια σημαντική νίκη με σκορ 3-1, ανεβαίνοντας έτσι στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ονειρεμένα για τους γηπεδούχους, που άνοιξαν το σκορ στο 4ο λεπτό με τον Γιένσεν. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Μπαλικουίσα διπλασίασε το προβάδισμά τους. Στο 38ο λεπτό, ο Μπαλικουίσα σκόραρε και δεύτερη φορά για το 3-0, ενώ ο Ζεκίρι μείωσε για την Γκενκ στο 44ο λεπτό. Παρόλες τις προσπάθειες της Γκενκ, η ομάδα μπόρεσε μόνο να μειώσει στο τελικό 3-2 με γκολ του Μουνιόθ στο 90+9 λεπτό.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 13ης αγωνιστικής, Μόλενμπεκ και Κορτράικ έμειναν ισόπαλοι 1-1, ενώ η Βέστερλο πήρε τη νίκη εκτός έδρας απέναντι στη Λέουβεν, ξεφεύγοντας έτσι από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.