Η Αγγλία επικράτησε άνετα της Μάλτας, με τον Κέιν να πετυχαίνει άλλο ένα γκολ (βίντεο)

Είναι γεγονός ότι η Αγγλία έδειξε την ανωτερότητά της έναντι της Μάλτας, επομένως δεν χρειάζεται να αναλυθεί περαιτέρω η αναμέτρηση. Ειδικά τώρα που η Αγγλία έχει ήδη προκριθεί για το EURO 2024, το μόνο που έκανε ήταν να εκπληρώσει το χρέος της.

Οι παίκτες της Αγγλίας δεν άσκησαν πίεση σε κανένα σημείο του ματς, σημειώνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και επιτυγχάνοντας την τέταρτη σερί νίκη τους. Το αυτογκόλ του Πέπε βοήθησε ακόμα περισσότερο στην επίτευξη του στόχου τους.

Ο Φιλ Φόντεν πραγματοποίησε μια ατομική κίνηση που κατέληξε στο 1-0 στο 8ο λεπτό, ενώ ο Κέιν πέτυχε το δεύτερο γκολ στο 75ο λεπτό, με ασίστ του Σάκα.

Λίγο απέμεινε για το τρίτο γκολ, όμως η γκολοαπόπειρα του Ράις ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Με το τελικό 2-0, η Αγγλία διατηρεί την πρωτιά στον όμιλο με 19 βαθμούς από 21 μέχρι στιγμής, μετά από επτά αγώνες.