Η ΑΕΚ κάνει αίσθηση στη Μπράιτον: Υπέροχη εμφάνιση και ιστορική νίκη!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τον αγώνα με εξαιρετική απόδοση και από το 11ο λεπτό ήρθε το πρώτο γκολ! Ο Τζιμπρίλ Σιντιμπέ σκόραρε με μια απίστευτη κεφαλιά μετά από κόρνερ του Χατζισαφί. (Βίντεο)

<meta content="Μπράιτον – ΑΕΚ | ”Ζωγραφίζει” η Ένωση, 0-1 με ασύλληπτη κεφαλιά του Σιντιμπέ!” itemprop=”name”>

Παρά το προβάδισμα, η ΑΕΚ συνέχισε τον πολύ καλό αγώνα και είχε αρκετές ευκαιρίες να αυξήσει το σκορ, αλλά δεν τα κατάφερε. Όμως, στο 40ο λεπτό, ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς σκόραρε με μια εκπληκτική προβολή, δίνοντας έτσι το προβάδισμα στην ομάδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπράιτον προσπάθησε να ισοφαρίσει, και μετά από ένα λάθος κοντρόλ του Σιμάνσκι, το κατάφερε με ένα πέναλτι. Ωστόσο, η ΑΕΚ απάντησε αμέσως και ο Ζοάο Πέδρο εκτέλεσε ξανά με επιτυχία και έφερε την ομάδα μπροστά στο σκορ. (Βίντεο)

Πέντε λεπτά πριν το τέλος, η Μπράιτον ισοφάρισε με ένα αυτογκόλ, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει την ιστορική νίκη με 3-2!