Ο Ολυμπιακός Εξασφαλίζει Θέση στο Final 4 του Champions League με Θρυλική Ανατροπή στην Βαρκελώνη!

Την πρόκριση στο Final 4 του Champions League πόλο Ανδρών γιόρτασε μετά τη νίκη του επί της Μπαρτσελονέτας ο Ολυμπιακός στη Βαρκελώνη. Με μια θρυλική ανατροπή στο τέλος (13-13), κατάφερε να πάει το παιχνίδι στα πέναλτι και να κερδίσει με 18-19, εξασφαλίζοντας τη θέση του στην κορυφαία 4άδα της διοργάνωσης.

Στον επόμενο αγώνα, ο Ολυμπιακός θα υποδεχτεί την αδιάφορη Μπρέσια, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλάθλους του να γιορτάσουν αυτήν την ιστορική πρόκριση.

Το ματς:

Στο πρώτο οκτάλεπτο, η Μπαρτσελονέτα προηγήθηκε, αλλά ο Ολυμπιακός ανταποκρίθηκε με γκολ του Νικολαΐδη και του Φουντούλη, κλείνοντας το οκτάλεπτο στο 3-3. Στη συνέχεια, οι Ισπανοί κυριάρχησαν στη δεύτερη περίοδο προηγούμενοι με 5-4. Η τρίτη περίοδος ήταν ισορροπημένη, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 6-6. Το ματς ολοκληρώθηκε στο 13-13, μεταφέροντας το παιχνίδι στα πέναλτι όπου κέρδισε ο Ολυμπιακός με 18-19.

Έτσι, ο Ολυμπιακός εξασφάλισε την πρόκριση στο Final 4 που θα διεξαχθεί στη Μάλτα μετά από μια επική ανατροπή στη Βαρκελώνη. Αυτή η επική νίκη θα μείνει χαραγμένη στη μνήμη των οπαδών για πολλά χρόνια.