Γουέστ Χαμ – Άρσεναλ 3-1: Περίπατος απέναντι στους «Κανονιέρηδες» και ανάκαμψη για τα «Σφυριά»

Μεγάλη επιτυχία για τη Γουέστ Χαμ κόντρα στην Άρσεναλ, καθώς κέρδισε με 3-1 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ.

Τα «Σφυριά» αντέδρασαν μετά από 3 σερί ήττες και ξεσπάθωσαν απέναντι σε μια αγνώριστη Άρσεναλ, που κατάφερε μόνο να σκοράρει ένα γκολ στο τέλος του παιχνιδιού.

Χάνουν τα επόμενα ματς οι Ρέτσος και Καμαρά λόγω καρτών

Κατα τη διάρκεια του παιχνιδιού ήταν προφανές ότι η Γουέστ Χαμ θα επικρατούσε, καθώς βρέθηκε μπροστά στο σκορ από ένα αυτογκόλ του Μπεν Γουάιτ στο 16ο λεπτό.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, ο Αγκέρντ έκανε μια φανταστική μακρινή πάσα και ο Κούντους με εντυπωσιακό κοντρόλ έφερε τη μπάλα στην κατάλληλη θέση για να σκοράρει και να κάνει το 2-0 στο 50ο λεπτό.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μπόουεν έκανε το 3-0 με έναν όμορφο πλασέ, ενώ η Γουέστ Χαμ σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες να αυξήσει ακόμη περισσότερο το προβάδισμά της.

Η Άρσεναλ κατάφερε μόνο να σκοράρει ένα γκολ, με τον Έντεγκααρντ στην τελευταία φάση του παιχνιδιού.

Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Τσουφάλ, Μαυροπάνος, Αγκέρ, Έμερσον, Άλβαρες, Σούτσεκ, Κουντούς (88′ Κέρερ), Πακετά, Μπενραχμά (81’ Γουόρντ Πράουζ), Μπόουεν.

Άρσεναλ: Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Κίβιορ, Ζιντσένκο (57’ Τομιγιάσου), Γκάμπριελ, Ζορζίνιο (57’ Ράις), Βιέιρα, Χάβερτς, Νέλσον (66’ Σακά), Ενκετιά (80’ Έντεγκααρντ), Τροσάρ (66’ Μαρτινέλι)

Εύκολες προκρίσεις για Τσέλσι, Έβερτον και Φούλαμ – Πρόβλημα για τη Λίβερπουλ

Η Τσέλσι δεν αντιμετώπισε δυσκολία να επικρατήσει με 2-0 της Μπλάκμπερν και να προκριθεί στα προημιτελικά.

Οι Μπαντιασίλ στο 30ο λεπτό και ο Στέρλινγκ στο 59ο λεπτό χάρισαν την πρόκριση και την αίσθηση επιτυχίας στους «Μπλε».

Η Λίβερπουλ, με τον Κώστα Τσιμίκα να αγωνίζεται καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, επικράτησε με 1-2 στην έδρα της Μπόρνμουθ.

Ο Κόντι Χάκπο άνοιξε το σκορ για τους «Κόκκινους» στο 31ο λεπτό, μετά από αναταραχή στην άμυνα των γηπεδούχων από κόρνερ. Ο Κλάιφερτ ισοφάρισε για τη Μπόρνμουθ στο 64ο λεπτό, αλλά η χαρά της κράτησε μόλις 6 λεπτά, καθώς ο Νούνιεζ, που είχε μπει ως αλλαγή, έκανε το τελικό 1-2 στο 70ο λεπτό.

Η Έβερτον, μετά τη νίκη επί της Γουέστ Χαμ για το πρωτάθλημα, επικράτησε με 3-0 της Μπέρνλι στο Λιγκ Καπ.

Σκόρερ για την ομάδα του Λίβερπουλ ήταν οι Ταρκόφσκι (13ο λεπτό), Ονάνα (53ο λεπτό) και Άσλεϊ Γιάνγκ (90+2ο λεπτό).

Η Φούλαμ επικράτησε με 1-3 στην έδρα της Ίπσουιτς, με τον Γουίλσον να ανοίγει το σκορ στο 9ο λεπτό. Ο Ροντρίγκο Μουνίθ έκανε το 0-2 στο 50ο λεπτό και ο Κίρνι πέτυχε άλλο ένα γκολ για την ομάδα του στο 77ο λεπτό. Η γηπεδούχος μείωσε σε 1-3 με τον Μπαγκότ στο 79ο λεπτό.