Ο Ολυμπιακός νίκησε την Γκενκ με 1-0, με γκολ του Φορτούνη στο 22′, και πλησιάζει στην πρόκριση για τους ομίλους του Europa League.

Οι πρωταθλητές Βέλγιο χτύπησαν το δοκάρι στο 75′, ενώ ο Μασούρας είχε ευκαιρία για δεύτερο γκολ.

Ο φετινός ντεμπούτος του Ολυμπιακού στην Ευρώπη ήταν επιτυχημένος, με τον 30χρονο Φορτούνη να κερδίζει την παράταση και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Οι “ερυθρόλευκοι” πίεσαν ψηλά από την αρχή του αγώνα, αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν και άλλες καλές ευκαιρίες για γκολ.

Οι δύο ομάδες δεν έκαναν αλλαγές στο ημίχρονο και η Γκενκ πίεσε για να βρει το ισοπαλιτικό γκολ. Ο Ολυμπιακός άγγιξε το 2-0 στο 42′, αλλά η μπάλα κατέληξε στον τερματοφύλακα της Γκενκ. Στο δεύτερο μέρος, και οι δύο ομάδες πίεσαν για γκολ, αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

Ο Φορτούνης διαμόρφωσε το τελικό σκορ και αναδείχθηκε MVP του αγώνα. Τονίζεται επίσης η καλή εμφάνιση του Ρέτσου και του Καμαρά.

Ο διαιτητής δεν δίστασε να επέμβει αυστηρά, αλλά έκανε κάποια λάθη. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά στην έδρα της Γκενκ για τη ρεβάνς, ενώ ο νικητής θα προκριθεί στους ομίλους του Europa League.